Wpisy z tagiem: masa do mazurka

wtorek, 21 grudnia 2010
Masa kajmakowa

Przekładam tą masą piernik, ale świetnie też się nadaje do mazurków. Co z nią zrobicie, pozostawiam Waszej inwencji. A można wiele

 

Masa kajmakowa

1 szklanka mleka

1 szklanka cukru

1 kostka masła

1 szklanka mleka w proszku (zwykłego, żadnych instantów)

 

Mleko z cukrem gotować około 20 minut (powinno lekko mrugać) cały czas mieszając, bo może się przypalić – musi być dosyć gęste, lekko złote. Dodać masło i zagotować. Teraz przyda się pomoc drugiej osoby, trzeba wsypać mleko w proszku (uprzednio przesiane), cały czas trzeba mocno mieszać trzepaczką, by nie było grudek. Gotować około 2 minut. Jak lekko przestygnie doprawić spirytusem, kwaskiem cytrynowym i rumem. Lepiej dodać więcej spirytusu około 4 łyżek, rumu najwyżej 2 łyżki, by zbytnio nie rozcieńczyć. Smak alkoholu powinien być wyczuwalny. Gorącą masę wylać na przekrojony piernik, lekko docisnąć i odstawić do zastygnięcia. Piernik masę częściowo wchłonie, co dodatkowo podnosi jego smak.

 

Modyfikacja masy

Czasem do gotowej już prawie masy wsypuję szklankę zmielonych orzechów. Całość trzymam jeszcze na płycie kilkadziesiąt sekund. Masa wychodzi bardziej gęsta, więc można ją krócej gotować. Później doprawiam podobnie, jak masę podstawową, a więc spirytus, kwasek cytrynowy, z rumu można zrezygnować, ale ja czasem dodaję. Szczególnie jeśli mam dobry gatunkowo.

Tagi
PustaMiska - akcja charytatywna